Čištění počítače

prach je nepřítel PC
prach je nepřítel PC

prach, nepřítel všech PC sestav

Jedním z největších nepřátel počítačových sestav je prach, který se postupně dostává a usazuje uvnitř počítačové skříně. Čtěte dál a dáme vám par rad jak ho snadno dostat ven a jak alespoň trochu předejít jeho vnikání do skříně.

základem je vhodná PC skříň

Na trhu naleznete poměrně bohatý výběr laciných počítačových skříní, ale jestliže se chcete vyhnout potížím spojeným s usazováním prachu uvnitř, tak se vždy ujistěte, že ta kterou se chystáte koupit má prachové filtry. Bez nich se totiž dovnitř bude dostávat poměrně velké množství nečistot, které při dlouhodobém nečištění mohou počítač poškodit.

Žijeme v prašném prostředí a i když doma pravidelně uklízíte, věřte že uvnitř počítače se prach usadí. Částice, které vnikají dovnitř postupem času vytvoří větší a větší až jsou z nich doslova chomáče namotané na lopatkách ventilátorů.

Přoč je prach škodlivý?

Vrstva prachu má za následek špatné proudění vzduchu a chlazení komponent. Díky tomu se počítač stává daleko hlučnějším, hlavně v letním období kdy dosahuje vyšších teplot. Nejčastěji se usazuje na ventilátorech, které díky tomu postrádají původní výkon a jsou nucené se točit ve vyšších otáčtách aby komponentu třeba jako procesor nebo grafickou kartu uchladily. S tím právě souvisí zvýšený hluk a snížený výkon celého systému.

dobře navržená sestava = minimum prachu

čištění PC se vyplácí
čištění PC se vyplácí

Už při navrhování pc sestav věnujeme zvýšenou pozornost tomu aby se nečistoty, které volně poletují vzduchem, nedostávaly dovnitř. Skříně mají prachové filtry, které snadno vyčistíte a vrátíte na původní místo, díky tomu předejdete nahromadění prachových částic uvnitř. Ventilátory nasávají vzduch z okolního prostředí právě přes filtry a dále ho tlačí už čistý dovnitř. Ve skříních je udržovaný mírný přetlak tak aby ventilátory, které odvádějí ohřátý vzduch ven ze skříně nepřisávaly okolní vzduch netěstnostmi v konstrukci.

jak počítač vyčistit?

Samotné čištění není nic složitého a určitě to zvládnete i u vás doma. Jestliže si na to ale netroufáte bude jednodušší odvézt ho do nejbližšího servisu, kde ho za malý poplatek odborně zbaví nečistot.

Nejprve odpojte od počítače všechny kabely a odneste ho pokud možno mimo obytný prostor, protože až ho budete čistit tak určitě nechcete mít nečistoty doma.

Odstraňte bočnici, z předního pohledu na PC se jedná o levou stranu, která je zezadu zpravidla přišroubována dvěma šroubky.

Po odstranění bočnice už se odhalí vnitřek počítače, který budete čistit. Zdaleka nejjednodušší způsob je vzít kompresor a pomocí stlačeného vzduch prach vyfoukat ven. Jestliže, ale tuto možnost nemáte můžete si pomoct obyčejným malým štetečkem, kterým uvolníte chuchvalce a pak už je snadno vyfoukáte třeba obyčejným fénem na vlasy.

Pak už jen zbývá vrátit bočnici na původní místo, přišroubovat ji a zpátky zapojit všechny kabely správně do počítače.