desktop vs. notebook

desktop vs notebook
desktop vs notebook

Pokud uvažujete o pořízení nového počítače tak vás určitě zajímají výhody a nevýhody obou řešení, stolní počítač nebo notebook? otázka na kterou se pokusíme v článku odpovědět.

mobilní? možná ne až tolik

Jako jasná výhoda notebooku se jeví jeho možnost přenést ho tam kde ho zrovna potřebujete. S tím se dá jednoznačně souhlasit má to však své omezení, protože k tomu aby se dal snadno přenášet je potřeba myslet na to, že i notebook něco váží a jestliže ho hodlám nosit mimo domov tak bych měl myslet na to kolik váží a to včetně nabíječky, pokud na něm chci pracovat déle než vystačí plně nabitá baterie.

Naštěstí dnešní notebooky pokud se tedy nejedná o herní monstra už jsou na tom s váhou docela dobře a bez problémů koupíte model s obrazovkou kolem 13 palců, která se jeví jako jedna z nejlepších velikostí, pod 2 kg.

Z hlediska přenositelnosti tedy jednoznačně vítězí notebook nad desktopem, tady to ani jinak nemohlo dopadnout.

výkon spíše na Office

Z pohledu výkonu se situace výrazně mění ve prospěch stolního počítače. Pokud totiž porovnáte výkon obou řešení ve stejné cenové hladině tak zjistíte, že mobilní řešení podstatně ztrácí a projevuje se na tom nutnost vměstnat všechny komponenty do malého těla. I velmi levné kancelářské počítače strčí výkonem do kapsy mnohem dražší mobilní řešení.

Tady převažuje jasná výhoda stolního řešení kdy je PC napájen kabelem přímo ze zásuvky a může si vzít tolik energie kolik právě potřebuje, chladí se poměrně velkým chladičem, který by se do těla notebooku nevešel a díky tomu poskytne dostatek výkonu.

na notebooku raději nehrajte
na notebooku raději nehrajte

na mobilní hraní raději zapomeňte

Jestliže chcete na notebooku hrát moderní hry a pokukujete v nízké cenové hladině tak na hraní her raději zapomeňte. Nenaleťe prodejcům na laciné reklamní triky s nápisem herní notebook a raději se poraďte s kamarádem nebo s někým kdo tématice rozumí. Herní sestavy vám rádi navrhneme a sestavíme přímo na míru.

Mobilní procesory a grafické karty totiž ani zdaleka nedosahují výkonu svých desktopových variant.

pohodlí u pc sestavy

Možnost mít u svého počítače libovolně velkou obrazovku, plnohodnotnou klávesnici a myš je prostě k nezaplacení. Tohle všechno příslušenství sice můžete připojit i k notebooku, ale bude se vám to všechno chtít připojovat pokaždé když to budete potřebovat? hlídat nabití baterie nebo hledat kam jsem zase dal tu nabíječku? Za nás je mnohem jednoduší zmáčknout jedno tlačítko na počítačové skříni a za pár vteřin přijít k zapnutému počítači a monitoru prostě super.

pozor na reklamy

Z naší zkušenosti víme, že notebooky jsou již z výroby plné reklamních programů a aplikací, které nikdy nepoužijete. Jako nejlepší řešení jak se jich zbavit je svěřit nový pc některému z kamarádů, který rovnou provede reinstalaci operačního systému tak aby byl čistý. Zbavíte se tak spousty problémů, které by vás mohly potkat pokud by jste si nechaly škodlivý software v notebooku. U stolních počítačů na míru tomuto problému předcházíme a podobným aplikacím se obloukem vyhýbáme. Dbáme tak na vaše bezpečí a pohodlí už při výrobě pc sestavy. Přečtěte si více informací o našem programovém balíčku, který již máte v ceně počítače na míru.

Jak to tady dopadlo?

Je dobré poznamat, že jde hlavně o vaše priority. Obě řešení rozhodně mají co nabídnout, ale za nás pokud neplánujete počítač přenášet a nebude vadit když zabere nějaké to místo navíc, rozhodně vítězí klasický desktop.

Stolní počítač

✔️ výkon oproti notebookům

✔️ výběr z velkého množství příslušenství

✔️ široký výběr komponent, konfigurace na míru

✔️ snadný upgrade

❌ nutnost být připojen k elektrické síti

❌ nemožnost přenášení na gauč

Notebook

✔️ přenositelnost

✔️ bez nutnosti dokupovat příslušenství

❌ při malé investici nepoužitelný na hraní her

❌ výběr jen z továrních modelů

❌ velké množství reklamního softwaru z výroby

❌ bez možnosti upgrade